Dobrovolníci v Persefoně věnují svůj čas, energii a schopnosti těm činnostem, které nejsme schopni zajistit vlastními silami, ale které jsou pro realizaci aktivit, programů či projektů nezbytné.
Dobrovolníci do organizace přinášejí nový pohled, know-how, nápady a zkušenosti a umožňují jí tak nezbytný rozvoj směřující k naplnění poslání organizace a k celkovému zkvalitnění poskytovaných sociálních služeb.
Podle zákona o dobrovolnické službě č. 198/2002 Sb. je dobrovolníkem člověk, který se ze své vůle rozhodne věnovat ve svém volném čase svou energii, znalosti a zkušenosti potřebným lidem nebo veřejně prospěšným činnostem bez nároku na odměnu.
Svou službu v naší organizaci vykonávají dobrovolníci na základě smlouvy s vysílající organizací, Dobrovolnickým centrem Ratolest.
Kdo se může zapojit
Dobrovolnictví mohou vykonávat Češi, osoby s jinou státní příslušností, dospělí, senioři, lidé se zdravotním postižením ‒ zkrátka všichni, kdo chtějí a splňují následující podmínky:
- min. 18 let
- čistý trestní rejstřík
- zájem a chuť věnovat bez nároku na finanční odměnu část svého volného času a energie k celospolečenskému prosazení postoje, jenž vnímá násilí jako nefunkční způsob jednání ve vztazích
- motivace rozvíjet se a vzdělávat v sociální oblasti
- souhlas s podmínkami, za kterých je program realizován
Dále od dobrovolníka požadujeme
- opravdový zájem o činnost organizace
- zájem o nabízenou aktivitu
- samostatnost
- komunikativnost
- otevřenost
- pečlivost
- citlivý přístup
- mlčenlivost o osobních údajích klientů a interních věcech organizace
- spolehlivost
Co obnáší dobrovolnictví
S každým dobrovolníkem jsou jednotlivé aktivity jeho činnosti individuálně plánovány a je stanoven časový rámec jeho činnosti.
Jednotlivé úkoly dobrovolnické činnosti vycházejí především z potřeb a směřování organizace. Novým nápadům, podnětům či iniciativě dobrovolníků, směřující k podpoře našich služeb, se meze nakladou a je jim vždy věnován prostor.
Jednotlivé činnosti jsou řízeny koordinátorkou dobrovolníků nebo jinou zaměstnankyní organizace odpovědnou za danou oblast, např. PR manažerkou, sociální pracovnicí atd.
V průběhu vykonávání dobrovolnické činnosti se mohou kdykoli a z jakýchkoli důvodů obrátit na koordinátorku dobrovolníků a hovořit s ní o svém dosavadním působení v organizaci, vykonávaných činnostech, nových nápadech či jakýchkoli problémech, s nimiž se při výkonu své činnosti setkali.
Co dobrovolníkům nabízíme
- Možnost podílet se jednorázově i dlouhodobě na naplňování poslání a cílů organizace.
- Získání orientace v problematice pomoci obětem domácího násilí, sexuálního zneužívání a znásilnění a v práci s násilnými osobami v České republice.
- Možnost seznámit se s fungováním neziskové organizace a navázat nové kontakty a vztahy.
- Příležitost zapojit se do přínosných aktivit, projektů a vzdělávání v oblasti domácího a sexuálního násilí, jako je propagace a prezentování služeb; pomoc při realizaci vzdělávacích aktivit, kulatých stolů a benefičních akcí; podpora při realizaci klientských aktivit.
- Příležitost seberealizace a smysluplného trávení volného času. Naše organizace je otevřena přínosu a nápadům dobrovolníků.
Co mohou dobrovolníci získat
- Dobrý pocit, radost a uspokojení z dobře odvedené, společensky prospěšné práce.
- Nové znalosti a zkušenosti v oblasti sociálních služeb a v problematice domácího a sexuálního násilí.
- Prostor pro osobní růst, sebereflexi a zdokonalování se.
- Zpětnou vazbu k činnosti a fungování v rámci organizace.
- Reference.
- Osvědčení o vykonané dlouhodobé dobrovolnické službě vydané vysílající organizací, pokud dobrovolnická činnost přesáhne dobu 3 měsíců.
Zaujala vás možnost stát se dobrovolníkem?
Kontaktujte koordinátorku dobrovolníků a domluvte si setkání.