Aktuality
Jsme v tom společně. Zeptejte se svých blízkých, jak se jim daří.

7. 4. 2020
Být v kontaktu se svými blízkými, kamarády, kamarádkami, kolegy i kolegyněmi, sousedy i širší rodinou je v těchto dnech důležitější než jindy. Milý dotaz na to, jak se mají a jak to doma zvládají, je to nejmenší, co můžeme udělat. Vedle toho, že projevený zájem vždy potěší, to může pro některé být hozeným záchranným kruhem.

Také je možné, že jste to právě vy, komu se dotyčná osoba svěří a očekává, že jí budete oporou. Máte-li podezření, ale nejste si jisti, naťukněte téma domácího násilí velmi opatrně a citlivě. Reakce okolí, rodinných příslušníků, přátel a známých je pro oběť domácího či sexuálního násilí velmi důležitá a hraje významnou roli v procesu zpracování této události. Důležité je snažit se pochopit, jak celou záležitost oběť vnitřně prožívá.

Co může nabídnout každý z nás?

 

Ačkoliv domácí izolace vkládá pachatelům násilí do rukou nové nástroje, jak uplatňovat svou moc a kontrolu, mohou se i v těchto dnech oběti obrátit na své blízké či na pomáhající organizace, které jim nabízejí své služby online. Někdy je dobré zmínit, že služby jsou poskytovány bezplatně, na žádost anonymně, citlivě a poskytovatelé služeb mají ze zákona povinnost mlčenlivosti.

V případě přímého ohrožení neváhejte kontaktovat policii. I v nouzovém stavu je možné vykázat násilnou osobu ze společného obydlí na 10 dní. Policie musí dohlédnout na to, aby si sbalila nejdůležitější věci, odevzdala klíče a odjela. Její starostí je ochránit oběť a rodinu!

V případě, že slyšíte křik, pláč, řev, nadávky či rány z vedlejšího domu či bytu, neváhejte zavolat policii! Nebojte se toho, že se zmýlíte, či že „neoprávněně“ zasáhnete někomu do života. Myslete na to, co to může znamenat pro osobu zavřenou již několik týdnů s původcem násilí v jedné domácnosti. Pomozte oběti se nadechnout a třeba získat důvěru ve své okolí, ve Vás. Prosím, přijměme odpovědnost za to, že je někdy potřeba někomu pomoct.

Jsme v tom spolu!

Sdílet na Facebook Sdílet na Google plus Sdílet na Twitter LinkedIn