Partneři projektu: Společnost Podané ruce o.p.s., Persefona o. s., Diecézní charita Brno Církevní organizace, Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Občianske združenie PRIMA, SANANIM z. ú.
Termíny realizace: 1.2.2023 – 31.1.2025
Cíle projektu: 3 cílové oblasti projektu: IMPROVE, EMPOWER, INTERVENCE.
- IMPROVE – budování kapacit 150 odborníků v první linii pro řešení otázek souvisejících s nerovnoprávností a násilím vůči ženám; posílení prevence reakce a konsolidovat struktury prevence prostřednictvím spolupráce více agentur.
- EMPOWER – informovat uprchlíky o SGBV prostřednictvím osvětové kampaně a vývoje mobilní aplikace (BSAFE4U), zmocnit 100 dobrovolníků a vrstevníků z řad uprchlíků, aby fungovali jako kontaktní osoby, a postavit je tak do centra dění.
- INTERVENCE – zvyšovat citlivost a vzdělávat veřejnost v oblasti GBV; informovat a podněcovat přihlížející k akci, povzbuzovat k ochotě zasáhnout a zvyšovat pravděpodobnost zásahu v případě sexuálního násilí nebo obtěžování.
Projekt „BSAFE“ se zaměřuje na Genderově podmíněné násilí, které stále postihuje každou třetí ženu na světě. V době konfliktů se hrozba výrazně zvýšila pro ženy a dívky. Dramatické události, které se odehrály po invazi na Ukrajinu, přinutily více než 4,5 mil. lidí k tomu, aby opustili Ukrajinu během pouhého měsíce, což z něj činí největší a nejrychlejší pohyb uprchlíků v Evropě od konce druhé světové války. Tohle bezprecedentní vysídlení je výjimečné tím, že většinu tvoří ženy a děti, a poukázalo na nepřipravenost nevládních organizací chránit je před hrubým násilím. S cílem předcházet všem formám genderově podmíněného násilí na zranitelných ženách a bojovat proti němu, se projekt BSAFE sdružuje z organizací ze tří zemí, které stojí v čele současné uprchlické krize, a to ze Slovenska, Polska a České republiky. V rámci projektu bude vytvořena záchranná síť, která bude předcházet všem formám zneužívání a chránit přímé či nepřímé oběti takového zneužívání prostřednictvím integrovaného souboru činností ve 3 klíčových oblastech.